معرفی کتاب زنبورعسل کوچک Apis (Micrapis) florea F. را بشناسید

 

کتاب " زنبورعسل کوچک Apis (Micrapis) florea F. را بشناسید" منتشر شد:  

1-قیمت 20000 تومان، کتابیران، در سراسر کشور.

2-قیمت 20000 تومان، از کتابفروشی رشد، شعبه دانشگاه شهید چمران اهواز.

آدرس تماس خرید:  mossadegh_ms@yahoo.com

نویسنده: دکترمحمد سعید مصدق، استاد گروه گیاه پزشکی دانشکده کشاورزی دانشگاه شهید چمران اهواز.

 

کتاب حاضر با نام " زنبورعسل کوچک Apis (Micrapis) florea F. را بشناسید" ، که قرار بود با نام "200000 کیلومتر در جستجوی زنبورعسل کوچک Apis ( Micrapis ) florea F. در ایران" منتشر شود، نتایج مطالعات 47 ساله روی یکی از دو گونه زنبورعسل بومی موجود در ایران است. هرچند که زنبورعسل کوچک A. florea  قرن ها در ایران می زیسته و اهالی نواحی شمال غربی، جنوب غربی، جنوب و شرق ایران با آن آشنایی کامل داشته اند، ولی برای اولین بار از نقطه نظر علمی توسط تیرگری در سال   1345 بر روی درخت کنار Rhamnus (Zizphus) spina-christi در یکی از منازل شهر دزفول مشاهده و جمع آوری گردید. بررسی های مرفولژیکی و سیستماتیکی اولیه وجود یک نوع زنبورعسل دیگر، سوای زنبورعسل معمولی نژاد ایرانی Apis mellifera meda Skorikov در ایران را محقق ساخت. از آن تاریخ تحقیقات در زمینه های مختلف روی این زنبورعسل آغاز گردید. سهمی از مطالعات اولیه روی زنبورعسل کوچک A. florea  توسط دکتر سیاوش تیرگری و دانشجویان دانشکده کشاورزی اهواز در سال های 48-1345 در ملاثانی (رامین فعلی) در قالب پایان نامه ها وسپس توسط راتنر و همکاران در سال 1985 ، Ruttner et al. 1985)) انجام و مابقی تحقیقات از سال 1347 تاکنون توسط نویسنده با پای  پیاده، مال، اتومبیل، قطار، کشتی، هواپیما و طی طریق بیش از 200000 کیلومتر انجام شده است. در این مورد 13 مقاله در مجلات معتبر خارجی و داخلی و22 چکیده مقاله در کنفرانس های خارجی و داخلی در مورد زنبورعسل کوچک A. florea به چاب رسیده و سهم نویسنده از این تعداد به ترتیب 12 مقاله و 17 خلاصه مقاله است که 83 درصد کل تحقیقات انجام شده روی زنبورعسل کوجک A. floreaدر ایران است. استقرار 116 کلنی زنبورعسل کوچک A. florea در طول مدت 12 سال طی سال های 75-1364 در ایستگاه تحقیقات زنبورعسل گروه گیاه پزشکی دانشکده کشاورزی دانشگاه شهید چمران اهواز به منظور انجام تحقیقات مختلف روی این زنبورعسل توسط نویسنده، یکی از کارهای کوچک انجام شده در طول مدت این بررسی ها بوده است. اندازه گیری عسل برداشتی از 5164 کلنی در طول مدت 23 سال از جمله  دیگر کارهای انجام شده روی این رنبورعسل است.

 نباید فراموش کرد که بخشی از صادرات خوزستان در زمان هخامنشیان و ادامه آن در دوره ی ساسانیان تا اواسط قرن 11 میلادی از راه دریا و خشکی، عسل، شکر، زیتون و خرما بوده است که احتمالا عسل استحصالی از کلنی های زنبورعسل کوچک A. florea بوده و به کشورهای مختلف صادر می گردید. این دلالت برکثرت وفور کلنی های زنبورعسل کوچک A. floreaدر مزارع نیشکر، باغ ها، جنگل های دز، کرخه ، اطراف و کناره های رودخانه های کارون و کرخه به خصوص از شوش تا هورالعظیم در آن زمان درخوزستان است. زیرا در دوره کورش بیابان های خشک و لم یزرع اطراف شوشستان مسطور از مرتع ، باغ و بیشه بود و 2 قرن و اندی بعد از کورش که اسکندر وارد شوشستان شد،  قشون او به گفته استرابون به مدت 7 روز از سایه درخنان منطقه شوشستان عبور کردند. در صورتی که اکنون در بیابان های اطراف شوش بجز باقیمانده ای از جنگل کرخه، درختی دیده نمی شود.

 گیاهان مور بازدید زنبورعسل کوچک A. floreaدر ایران نیز مطالعه گردید. در این بررسی 15 ساله، دوره گلدهی گیاهان از شروع باز شدن اولین غنچه های گل تا اتمام دوره گلدهی منظور گردیده است. تاکنون، 480 گونه از گیاهان شهدزا و گرده زا مربوط به 80 خانواده ثبت شده است. همچنین، بررسی 2236 کلنی و شان رها شده برای مطالعه آفات،  بیمارهای قارچی، باکتریایی و ویروسی زنبورعسل کوچک     A. floreaو معرفی این آفات و بیماری ها برای اولین بار در دنیا، بخش دیگری از مطالعات 45 ساله نویسنده در مورد زنبورعسل کوچک A. floreaاست.

پراکندگی جفرافیایی زنبورعسل کوچک A. floreaدر ایران نیز، طی یک برنامه 5 ساله مجددا بررسی و نقشه پراکندگی آن ارایه گردیده است. یک مرز جغرافیایی جدید برای زنبورعسل کوچک در ایران تهیه گردید. این مرز جغرافیایی جدید به مراتب فراتر و وسیع تر از مرزی است که قبلا توسط راتنر و همکاران در سال 1985 (Ruttner, et al. 1985) برای زنبورعسل کوچک A. florea در ایران گزارش شده است. وجود و پراکندگی زنبورعسل کوچک در دره ها و کوه های مرتفع به خصوص در مناطق گرم و خشک قابل توجه است. علاوه بر این ، در این بررسی ها، مناطق همزیست دائمی زیادی از دو گونه زنبورعسل یعنی زنبورعسل کوچک A. floreaو زنبورعسل نژاد ایرانی A. mellifera meda مشاهده و کشف گردید.

بخش های پایانی کتاب، دشمنان طبیعی، اثرات آمیزش خویشاوندی( همخونی)، مسمومیت های ناشی از کاربرد سموم شیمیایی واثرات مخرب این سموم در کاهش جمعیت اجتماع های زنبورعسل کوچک A. florea رامورد بررسی قرار می دهد.

از اختصاصات منحصر بفرد دیگر این کتاب داشتن خلاصه انگیسی کل مطالب  در 73  صفحه است که میتواند مورد استفاده انگلیسی زبان ها قرار گیرد. واژه نامه ی اصطلاحات زنبورداری و حشره شناسی 74 صفحه ای موجود در آخر کتاب به صورت یک فرهنگ کوچک کاملا مفید،  کمک  و راهنمای بسیار خوبی برای علاقمندان به زنبورداری است. کتاب تا حدودی مصور و دارای 118 عکس و تصویر است که  72  درصد آنها توسط نویسنده تهیه و ارایه می شود

در پایان یاد آوری میشود که هدف از تهیه این کتاب نه فقط معرفی این زنبورعسل به منظور استحصال محصول عسل آن است،  بلکه حفاظت زنبورعسل کوچک A. florea برای گرده افشانی گیاهان در مناطق پراکندگی آن است. زیرا زنبورعسل کوچک A. floreaیکی از حشرات گرده افشان مهم مناطق گرمسیری و خشک در ایران  و سایر نقاط دیگر دنیااست. این زنبورعسل، گرمای تابستان مناطق جنوب غربی، جنوب و شرق ایران یعنی 45 تا 50 درجه سلسیوس را به خوبی تحمل و با محیط خود تطبیق و سازگاری کامل یافته است. در شرایط تابستان و در ساعات گرم روز که سایر حشرات کمتر دیده می شوند، فعالیت گرده افشانی این حشره مفید از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به علاوه زنبور کوچک A. florea اقدام به جمع آوری شهد و گرده از گیاه یونجه نموده و در نتیجه قادر به گرده افشانی گل های یونجه نیز می باشد. همچنین جثه کوچک این زنبورعسل خود امتیازی است که امر گرده افشانی را به خوبی برای بسیاری از گیاهان سهل تر می کند. در حالی که گونه های دیگر زنبورعسل با جثه بزرگ تر، گل های بزرگ و مورد نظر خود را بازدید می کنند، زنبورعسل کوچک A. florea، سایر گونه هایی را که از نظر انداره و مورفولژی، زنبورهای بزرگ تر قادر به دسترسی به آنها نبوده را مورد بازدید قرار داده و ضمن جمع آور شهد و گرده آنها را گرده افشانی و تولیدات کشاورزی را افزایش می دهد.

 

/ 2 نظر / 27 بازدید
سیدعارف حسینی فالحی

با عرض سلام وخسته نباشید.ضمن عرض تشکر از مطالب ارزنده وبلاگتون درخواست لینک کردن وبلاگ دفترخانه ازدواج136 ایذه به سردفتری سید عبدالرسول حسینی فالحی را داریم.شایان ذکر است پس از لینک آدرس از طریق نظر دهی مارا جهت لینک وبلاگ خود در وبلاگ دفترخانه اطلاع دهید. آدرس:www.daftar136-izeh.blogfa.com

مرتضی نوروزی

[تعجب]