کشف یک رده جانوری در ایران توسط محققان دانشگاه شهید چمران

محققان دانشگاه شهید چمران اهواز موفق به کشف رده جانوری سیمفیلا در ایران و یک گونه جدید از این رده شدند.

 

دکتر مهدی اسفندیاری عضو هیئت علمی گروه گیاهپزشکی دانشکده کشاورزی دانشگاه شهید چمران و ناظر این تحقیق، در گفت‌وگو با خبرنگار علمی‌وآموزشی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) – منطقه خوزستان – اظهارداشت: کشف این جانوران بسیار کوچک توسط محمدرضا کاویانپور از دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد گروه گیاه‌پزشکی، انجام شد و مراحل بعدی این تحقیق با همکاری دکتر شلر از سوئد صورت گرفت.

 

وی با اشاره به انتشار نتایج این تحقیق در ژورنال ZOOTAXA در اواخر سال 2011 و چاپ خبر مربوط به آن در خبرنامه انجمن حشره‌شناسی ایران، در پاییز امسال، تصریح کرد: در این تحقیق یکی از گونه‌های جانوری کشف شده برای دنیا جدید بود که این‌گونه به‌نام اسکولوپندرلوپسیس پرسیکوس (پرسیکوس برگرفته از کلمه پرشیا) نام‌گذاری شد.

 

اسفندیاری توضیح داد: اسکولوپندرلوپسیس پرسیکوس جانوری خاک‌زی و جز شاخه بندپایان است. این‌گونه که از مواد پوسیده و دیگر موجودات ریز خاک تغذیه می‌کند، برای نخستین‌بار در دنیا، به‌صورت محدود در باغات اطراف شهرضا یافت شد. جانوران رده سیمفیلا (Symphyla) بندپایانی سفید رنگ، شبیه صدپاها و هزارپاها هستند و نزدیکترین گروه به حشرات می‌باشند. این موجودات عموما در جاهای مرطوب زندگی میکنند و از یک تا هشت میلیمتر طول دارند. این جانوران با تغذیه خود موجب تجزیه مواد آلی خاک و بازگشت مواد مغذی به خاک می شوند. تاکنون تعداد بسیار کمی از این موجودات در قاره آسیا یافت شده‌است.

http://khouzestan.isna.ir/Default.aspx?NSID=5&SSLID=46&NID=35307

جای شک و تردید نیست که ما باید علاوه بر علوم صنعتی، به علوم تجربی نیز توجه ویژه ای داشته باشیم. آن چیزی که کشورهای پیشرفته را صاحب قدرت کرده است صرفاً صنعت و تولید آنها نیست؛ بلکه دانش و علم آنها در زمینه های مختلف باعث قدرتمند شدن آنها شده است. پس ما باید به سمت توسعه ی همه جانبه در علوم مختلف برویم.

 

/ 2 نظر / 21 بازدید
Mehdi

سلام,وبلاگ قشنگی داری خوشم اومد. اگه به بازی علاقه داری به من هم سر بزن

الهه

ممنون از مطالب خوبتون [گل][چشمک]خسته نباشید