کمی نگاه خود را جزئی تر کنیم

نمیدانم چقدر به جمله زیر اعتقاد دارید اما من با همه وجود به آن اعتقاد دارم:

هر وقت احساس کردید که در محلی به جزییات توجه نمی شود بدانید که مدیریت کلان در آن مکان دچار ضعف می باشد!

شاید مسئله برای خیلی ها قابل درک نباشد اما این یک واقعیت و یک راز می باشد؛ توجه به این نکته می تواند هر مدیری را در هر سطحی به موفقیت های باور نکردنی برساند. ببینید با یک مثال سعی می کنم که موضوع را به ذهن شما نزدیک تر کنم: فرض کنید که در شهری زندگی می کنید که در آن هر روز ساختمان های زیبا و شکیلی ساخته می شوند؛ ولی چند نکته با عبور از جلوی این ساختمان ذهن شما را درگیر می کند: چرا جلوی چنین ساختمانی بازسازی یا زیباسازی نشده است و چرا هم چنان به شکل آزار دهنده ای در جلوی آن خاکی می باشد؟! آن همه هزینه برای زیبایی این ساختمان شده است اما به دلیل زشت بودن فضای جلوی این ساختمان، به زودی این محل جلوه ی خود را از دست خواهد داد! چرا؟ آیا نباید مدیریت جزئی نگر وارد کار شود و برای زیباسازی فضای شهری دست به اقداماتی قابل قبول بزند؟

مثال دیگری برای شما می زنم: در خیابانی به دلیل نشت لوله انتقال آب به ناچار نیاز به شکافتن آسفالت محل و تعمیر لوله می باشد؛ اما بعد از این موضوع چه اتفاقی رخ می دهد؟ مدیریت جزئی نگر باید سریعاً وارد کار شود و نسبت به تعمیر و بازسازی محل اقدام ورزد اما ما شاهد آن هستیم که این اتفاق یا نمی افتد یا آن قدر دیر می افتد که سال ها ما باید تحمل مشکلات ناشی از آن را داشته باشیم.

مدیران ما باید یاد بگیرند که از پایین به سمت بالا حرکت کنند.

شاید باور نکنید اما اینها رازهایی برای موفقیت در هر چه بهتر اداره کردن امور هستند! اگر شهردار هستید باید ساعت هایی وقت بگذارید و در خیابان های شهر خود قدم بزنید تا بهترین عملکرد را در بهبود وضعیت شهر خود داشته باشید! شک نکنید که موفق خواهید شد.

اگر مدیر یک کارگاه یا کارخانه تولیدی هستید سعی کنید که با کارگران خود نزدیک باشید و حرف ها و دردهای آنها را بدانید؛ این نوع رابطه باعث خواهد شد که شما بیشتر در جریان جزییات کارگاه یا کارخانه خود قرار بگیرید و عملکرد بهتری را از کارگران خود شاهد باشید.

دوستان صمیمی من خوب می دانند که مهمترین آرزوی من این است که شهردار شهر خود شوم؛ سال هاست که سعی دارم ظرفیت های آن را در خود ایجاد کنم و شک ندارم که برای رسیدن به آن همه تلاش خود را می کنم؛ اما نکته ای که می دانم باعث می شود که من احساس کنم برای این امر مناسب هستم این است که بسیار جزئی نگر هستم و اعتقاد دارم که یک شهردار باید همه چیز را ببیند.

/ 1 نظر / 24 بازدید
مرتضی

سلام به امید اون روز